Spoléhat se ve stáří jen na stát?

0

Jak správně spořit na stáří? Je ještě výhodné penzijní připojištění? V jakém věku využívat různé finanční produkty jako jsou podílové fondy, životní pojištění nebo penzijní připojištění?

V Česku za poslední tři roky rapidně roste obliba spoření na stáří. První otázku, kterou by si měl člověk položit, je, kolik vlastně bude potřebovat peněz, až nebude pracovat. Po té by si měl spočítat nebo nechat spočítat, kolik musí měsíčně spořit, aby v požadovaném věku měl dostatečný obnos. Finanční trh dnes nabízí typově několik produktů, ze kterých může člověk vybírat. Mezi ty základní patří penzijní připojištění, životní pojištění a pravidelné investice s rozličnými strategiemi.

1. Penzijní spoření je velmi konzervativní produkt, který zhodnocuje peníze v rozmezí průměrně 1-4 % p. a. Další složkou zhodnocení peněz je státní příspěvek, který se odvíjí od vložené částky.

Základní pravidlo pro penzijní spoření zůstává neměnné a tedy: Čím je člověk starší, tím více by měl využívat státní příspěvek, naopak mladý člověk by měl posílat menší částku, protože na dlouhém časovém horizontu hraje významnější roli než příspěvek právě připsané zhodnocení.

Mírnou nevýhodou penzijního připojištění je, že peníze nelze v průběhu vybírat.

kontaktovat-poradce

2. Životní pojištění? Mnoho tzv. expertů říká, že by mělo být nastaveno maximálně na 1000 korun měsíčně kvůli daňovým odpočtům. Větší částka by na tento produkt měla odcházet jen ve výjimečných případech. To ovšem my nedoporučujeme. Svým klientům radíme využivat životní pojištění jen na krytí rizik. Spořit by si měli někde jinde.

Investiční životní pojištění nese riziko podobné jako podílové fondy a lze očekávat i podobný výnos při stejné investiční strategii. Životní pojištění mají v průměru vyšší poplatky než investování do podílových fondů napřímo.

3. Poslední složkou portfolia by měly být pravidelné investice do otevřených podílových fondů. Zde je na výběr z mnoha rozličných strategií od chráněných (proti propadu hodnoty) portfolií, až po dynamické investice zaměřující se na rozvojové regiony. Výběr toho správného učiníte nejsnáze s pomocí informací od profesionálního finančního konzultanta, který vám také určí váš investiční profil.

Velkou výhodou pravidelných investic je nízká nákladovost, možnost peníze kdykoliv vybrat a dále možnost sám si určit výši výnosu a míru rizika, kterou chci nést. Nejlepší možnost, jak ochránit vaše peníze, je nechat si zpracovat plán na financování vaší budoucnosti. Díky němu se dozvíte nejen kolik budete na stáří potřebovat, ale zároveň vám pomůže najít tu nejbezpečnější strategii.

kontaktovat-poradce

Share.

About Author

jednatelka společnosti FinMaro, s.r.o. Má na starosti pojištění občanů, vozidel, pojistné události tel. 582 334 639

Leave A Reply